Rodzaje chust do noszenia dzieci

Maluch w chuście czuje się bezpiecznie, uspokaja się i łatwiej zasypia. Przeczytaj dlaczego nosić dziecko w chuście. Są różne rodzaje chust do noszenia niemowląt. Różnią się one wyglądem, długością i zastosowaniem.

Chusty tkane wiązane

Są to długie chusty (3,2 - 6,0 metrów), często tkane z 100% (lub też z domieszkami). Można w nich nosić dziecko w różnych pozycjach: z przodu na brzuchu rodzica, na biodrze i na plecach. Umożliwiają zastosowanie wielu, różnych wiązań i pasują na rodziców o różnych gabarytach, zarówno na mamę, jak i na tatę. Chusty tkane są najczęściej splotem skośno-krzyżowym (najbardziej popularny), diamentowym, jodełkowym i serduszkowym. Stosuje się również splot żakardowy umożliwiający utkanie na chuście różnych wzorów. Chusty tkane splotem skośno-krzyżowym są najczęściej wybierane przez początkujących w noszeniu dzieci rodziców. Splot ten sprawia, że chusta naciąga się po skosie i dopasowuje się do ciała dziecka i rodzica. Chusty tkane, dzięki możliwości zastosowania różnych wiązań, sprawdzają się w wielu codziennych sytuacjach. Można w nich nosić niemowlę od pierwszych dni życia. Ciężar dziecka rozkładany jest symetrycznie na plecy i barki noszącego, co sprawia, że dziecko wydaje się lżejsze.

Chusty elastyczne

Są to długie chusty wykonane z wytrzymałej dzianiny bawełnianej. Są łatwe do zawiązania i nie wymagają poprawy wiązania podczas noszenia. Świetnie nadają się na pierwsze chusty do noszenia niemowlęcia i na rozpoczęcie przygody z chustonoszeniem. Można w nich nosić dziecko praktycznie tylko w jednej pozycji - na brzuchu rodzica. Ponieważ materiał jest nieco elastyczny i “pracuje” pod ciężarem dziecka, chusty elastyczne zalecane są do noszenia młodszych i lżejszych maluchów.

Chusty kółkowe

Są to chusty dla dzieci idealne do noszenia maluchów na krótsze dystanse. Chusty kółkowe posiadają dwa kółka przytrzymujące materiał i umożliwiające dopasowanie długości chusty do rodzica i dziecka oraz dociągnięcie jej tak, aby materiał dokładnie otulał malucha. Chusty kółkowa umożliwia noszenie dziecka w trzech pozycjach: z przodu, na biodrze oraz na plecach. W praktyce jednak najczęściej używa się pozycji na biodrze rodzica. Maluch może wówczas obserwować, co robi mama lub tata i uczestniczyć w codziennym życiu. Ten rodzaj chusty dla dzieci jest poręczny w podróży, jednak jego wadą jest obciążenie jednego ramienia rodzica. Przy dłuższym noszeniu zalecana jest zmiana obciążanego ramienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl