Przyczyny płaskostopia u dziecka.

Jak zapobiegać płaskostopiu u dziecka?

 

  • Co to jest płaskostopie?
  • Co to jest płaskostopie fizjologiczne?
  • Przyczyny powstawania płaskostopia.
  • Jak zapobiegać płaskostopiu u dziecka?

 

Płaskostopie (platfus) jest, niestety, dosyć częstą przypadłością u małych dzieci. Jest to zniekształcenie polegające na nieprawidłowym wykształceniu stóp dziecka. Łuki stopy są niewystarczająco wysklepione. Wskutek różnych czynników osłabieniu ulegają mięśnie utrzymujące prawidłowy kształt stopy. Płaskostopie jest w pierwszych latach życia dziecka, fizjologiczne i naturalne. W wielu przypadkach staje się zniekształceniem nabytym. Dlatego warto mu zapobiegać już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

 

Jakie są przyczyny powstawania płaskostopia?

Przyczyn powstawania płaskostopia jest kilka, dlatego warto już od pierwszych tygodni życia malucha, zminimalizować jego przyczyny. Rozwój stóp małego dziecka jest procesem długotrwałym i przez pierwsze lata płaska stópka jest fizjologiczna. Między trzecim, a czwartym rokiem życia smyka formuje się wysklepienie stóp i nieprawidłowość samoistnie zanika.

 

Przyczyny powstawania płaskostopia u małego dziecka:

  • za ciasne, zbyt krótkie lub obcisłe śpioszki 
  • Za małe skarpetki
  • zakładanie niemowlęciu bucików z wąskimi czubkami
  • za duża waga malucha
  • źle dobrane buty
  • zbyt wczesne stawianie dziecka na nóżkach i prowadzenie za rączki.



Do prawidłowego rozwoju stopy dziecka potrzebują swobody.

Niemowlę musi mieć możliwość swobodnie poruszać stopami, podkurczać paluszki. Warto, podczas przewijania niemowlęcia, połaskotać malucha w podeszwę stóp. Malec podkurcza wówczas paluszki, co jest dla niego doskonałym ćwiczeniem. Warto zachęcać dziecko do długiego raczkowania i nie przyspieszać nauki chodzenia. Prowadzenie smyka za rączki, stawianie na nieprzygotowanych do tego nóżkach przyniesie - w ogólnym rozrachunku - więcej szkody niż pożytku. 

Nie są zalecane również, jakże popularne, chodziki. Chodzik wymusza na dziecku postawę, do której jest ono jeszcze nieprzygotowane. Zbyt duże obciążenie słabych mięśni może doprowadzić do zniekształcenia dziecięcych stóp. Dlatego chodzenia nie należy przyspieszać. A jak najlepszą praktyką jest zapewnienie dziecku jak najwięcej możliwości swobodnego ruchu.
Pisaliśmy też o za małych śpioszkach i ciasnych skarpetkach. Wspominaliśmy również o zbyt wąskich bucikach. Odzież, która ciasno opina dziecięce nogi i stopy, jest za mała i sztywna, zdecydowanie nie powinna znaleźć się w szafie małego dziecka. 

 

Czy maluchy mogą być za pulchne?

Waga dziecka to trudny temat. Tym bardziej, że mamy wciąż zmagają się z pokusami ciasteczek, czekoladek, lizaków i innych słodkości, które większość dzieci uwielbia. Jedno jest pewne: duże ilości słodyczy nie służą nikomu - dziecku również. Dlatego czasami warto przyjrzeć się diecie malucha i przynajmniej odrobinę ją zmodyfikować.
A co mają do tego stopy? Duży ciężar sprzyja deformacji stóp. W sytuacji, w której stopy dziecka są na etapie kształtowania się, warto poświęcić im więcej uwagi. Dziecko uczące się wstawać i chodzić, pracuje stopami praktycznie cały czas. Dlatego, w trosce o ich prawidłowy rozwój, warto chronić je przed nadmiernym przeciążeniem. 

 

Jakie pierwsze buty dla dziecka?

Zakup pierwszych butów dla dziecka jest jedną z trudniejszych decyzji, którą podejmują młodzi rodzice. Dosyć częstą praktyką jest noszenie przez maluchy butów po starszym rodzeństwie. Z punktu widzenia prawidłowego rozwoju stóp dziecka, lepiej jest, gdy smyk ma swoje własne, nowe buciki. Każda stopa jest inna i but od nowości  powinien się do niej dopasować. Jeżeli obuwie było używane przez inne dziecko, to bucik zdążył się dopasować do jego stopy. Dlatego, w trosce o stopy malucha, zalecane są nowe buciki.

 

Pierwsze buty do nauki chodzenia - tak czy nie?

Specjaliści zalecają chodzenie boso. Jest to ważne zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka. Dzięki chodzeniu boso, stopy malucha są aktywne i intensywnie pracują. A  swobodny ruch paluszków i całych stóp jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Więcej o chodzeniu na boso i jego zaletach przeczytasz w naszym wpisie blogowym: dlaczego chodzenie boso jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka
Często jednak nie ma możliwości, żeby pozwolić maluchowi biegać po podłodze na boso. Dlatego, aby osiągnąć kompromis, warto na sam początek wybierać buciki jak najbardziej zapewniające komfort chodzenia z gołymi nóżkami. 

Rozpocznijcie przygodę z pierwszymi bucikami od typowych butów dla niemowląt - niechodków. Ponieważ ich podstawowym zadaniem jest ocieplanie stóp dziecka i - zazwyczaj - nie posiadają antypoślizgowych podeszw, to sprawdzą się one tylko do momentu, w którym dziecko zaczyna raczkować. 
Następne są buty do nauki chodzenia lub też miękkie kapcie typu paputki. Są one elastyczne i zapewniają stopom swobodę ruchu. Więcej przeczytasz u nas na blogu: Jakie pierwsze buty dla dziecka?

 

W profilaktyce zapobiegającej płaskostopiu ważne jest, aby buty dziecięce spełniały kilka warunków:

  • Buciki muszą być wykonane z naturalnych materiałów zapewniających stopom odpowiednią wentylację.
  • Wkładka buta powinna być wyprofilowana zgodnie z prawidłowym kształtem stopy.
  • Sprężysta, elastyczna podeszwa zapewni stopom dziecka duży komfort chodzenia i odpowiednią amortyzację. Jednocześnie ochroni podeszwy stóp przed urazami, gdy dziecko będzie chodziło po twardym i nierównym podłożu.
  • Wygodny zapiętek ma za zadanie nie tylko chronić piętę przed otarciem, ale również utrzymać ją w prawidłowej pozycji.
  • Sprawdź kształt czubków butów. Powinny one być szerokie i nieco wyższe (takie, aby paluszki mogły swobodnie ułożyć się w wygodnej pozycji).

 

Płaskostopie, a raczkowanie i chodzenie. 

Wielu rodziców chciałoby, aby ich dziecko osiągało pewne etapy samodzielności jak najszybciej. To samo dzieje się w przypadku raczkowania, wstawania czy chodzenia. Niestety, błędem jest popularne “prowadzanie” malucha za wyciągnięte do góry rączki, zanim nauczy się on samodzielnie trzymać równowagę. Odradzamy również sadzanie dziecka czy stawianie na nóżki, zanim będzie ono na to gotowe. 

Do każdej z tych czynności dziecko przygotowuje się i nie należy tego przyspieszać. Maluchy zaczynają samodzielnie chodzić wtedy, gdy ich stopy są w stanie udźwignąć cały ciężar dziecka, gdy jest na to przygotowany kręgosłup, a także wszystkie mięśnie i stawy. 

 

Profilaktyka i ćwiczenia 

Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko koślawi nóżki lub też jego stopy są bardziej płaskie, a wysklepienie jest niewielkie, warto skonsultować się ze specjalistą. Być może będą potrzebne specjalistyczne buty lub wkładki ortopedyczne. Z pewnością niezbędne będą również regularne ćwiczenia wspomagające proces leczenia płaskostopia. Warto jednak wcześniej zadbać o stopy malucha pozwalając mu latem na bieganie boso po trawie, piasku, czy dywanie.

 

Proste ćwiczenia możesz wykonać z dzieckiem w domu. Zaproponuj je w formie zabawy. 

  • Chodzenie na palcach i piętach. Przejście na zewnętrzne krawędzie stópi chodzenie na nich.
  • Zabawa w gąsienicę. Maluch może przesuwać się  po podłodze ruchem gąsienicy lub też zwijać paluszkami cienki ręczniczek.
  • Zbieranie drobiazgów. Rozłóż na podłodze drobne klocki, czy zabawki i zaproponuj dziecku zbieranie ich do pudełka.

 

Płaskostopie to zniekształcenie stóp, które wpływa na całą postawę dziecka. Dlatego warto dbać o stopy malucha już od pierwszych miesięcy jego życia.

Sprawdź naszą ofertę butów do nauki chodzenia oraz Paputków.

 

 

Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu:

kontakt@kidsowy.pl

tel. +48 600 373 272  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl