Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka? Nie wystarczy powiedzieć, że miękkie i wygodne. Wyobraź sobie buty dopasowane do stóp Twojego dziecka. W kidsowy.pl nie musisz sobie wyobrażać, bo u nas kupisz zarówno dla niemowlaka, jak i przedszkolaka.

Buty i kapcie dla dziecka

Najważniejsze cechy dobrych pierwszych butów dla dziecka. 

 • elastyczna podeszwa
 • stabilizacja stopy - BARDZO WAŻNY PUNKT
 • oddychający materiał
 • wygodne zapięcie
 • szerokie w paluszkach
 • wyższe w podbiciu

 

Co oznacza, że podeszwa, że bucikach dziecięcych jest elastyczna?

Prawidłowo, podeszwa powinna zginać się w około ⅓ jej długości (czyli na wysokości poduszek  pod palcami). Jeżeli chcesz wiedzieć, które to jest dokładnie miejsce, proponujemy Ci mały eksperyment. Sprawdź na swoich własnych stopach, czy jesteś w stanie je zgiąć np. w połowie podeszwy lub na wysokości pięty.

Zdecydowanie odrzuć buty z podeszwami twardymi niczym dachówki. Twarda podeszwa skutecznie utrudnia naturalny ruch stóp podczas aktywności: skoków, biegów, zabawy na podłodze - ciągłego wstawania, siadania, kucania.

Elastyczność podeszwy i prawidłowość miejsca jej zginania sprawdzaj lekko skręcając podeszwę w obie strony.

 

Stabilizacja stopy - jak prawidłowo to rozumieć.

Stabilizacja stopy najczęściej kojarzy się z zabudowanym obuwiem szczelnie usztywniającym całą stopę wraz z kostką. Prawidłowa stabilizacja bucika powinna obejmować wewnętrzną stronę stopy (w okolicy stępu). To właśnie w tym miejscu bucik powinien podpierać stopę dziecka. Słynne “usztywnienie kostki” wcale nie oznacza jednoczesnego ustabilizowania okolic stępu.

Stabilizacja zapiętka

“Stabilizujący” oznacza zazwyczaj “usztywniony”. W kontekście dzisiejszej wiedzy, zapiętek powinien przylegać do pięty i być miękki. Oznacza to, że zapiętek nie może utrudniać ruchów stopy. Dlatego, pierwsze buty dla dziecka to przede wszystkim obuwie wspierające naturalny, fizjologiczny ruch stóp. 

 

Oddychający materiał, czyli jaki?

Materiał oddychający, czyli:

 • naturalny (skóra, bawełna)
 • zapewniający cyrkulację powietrza (np. w bucikach Walkkings materiał mikrofibra OnSteam). 

Materiał w pierwszych bucikach dla dziecka w dużej mierze decyduje o komforcie małego użytkownika bucików. Stopy dziecka nie mogą marznąć, ale też nie mogą być spocone. Zapewnienie dziecku komfortu termicznego, chroni je przed przeziębieniem. Dlatego sprawdzony materiał w pierwszych butach jest nie do przecenienia.

 

Wygodne zapięcie to wygoda dla dziecka i rodzica.

Wiecie jak to jest, gdy spieszycie się, a bucik nie chce się założyć. Im dłużej trwa zapinanie bucików, tym gorszy humor ma również rodzic. Wybierając pierwsze buty dla dziecka sprawdź, czy zapięcie bucika nie będzie jednym z tych elementów, który “trzyma w napięciu” do samego końca.

 • sznurowadła

Sznurowadła mają niezaprzeczalną zaletę. Sznurówki dają możliwość dokładnego dopasowania bucika do stóp dziecka.
Zwróć uwagę na długość sznurowadeł. Jak sznurowadła to takie akurat. Nie za długie i nie za krótkie. Takie, które nie rozwiązują się po 10 minutach spaceru. Zwróć uwagę, aby sznurowadła były dociągnięte równomiernie, na całej długości.

Godną uwagi alternatywą są silikonowe sznurówki Shoeps, które są kreatywnym pomysłem na wiecznie rozwiązujące się sznurowadła. Jeżeli zależy Ci na wygodzie, chcesz uniknąć nerwów przy wiązaniu dziecięcych bucików, to silikonowe sznurowadła są  genialnym rozwiązaniem.

 • rzepy

Rzepy są bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeżeli Twoje dziecko musi uczyć się samodzielności w zakładaniu i zdejmowania obuwia. Ważne jest, aby rzepy faktycznie mocno się trzymały. Idealnie, jeżeli rzepy umiejscowione są w trzech miejscach: kostka, stęp, na wysokości zgięcia stopy.

 • suwak

Zapinanie bucików dziecięcych na suwak jest z pewnością wygodne i szybkie. W przypadku ruchliwych smyków wydaje się nawet jedyną słuszną opcją. Suwaki powinny być zaprojektowane tak, aby nie uwierały i nie odstawały. Zobacz buciki Walkking’s i opatentowaną technologię zamku Zip Around. To bardzo sprytny system zapięcia suwakiem, który jest wygodny do zapinania dla rodzica, a jednocześnie trudniejszy do odpięcia przez małego spryciarza. 

 

Buciki dla dziecka muszą być szerokie w paluszkach. 

Stopy dziecka pracują cały czas podczas chodzenia, biegania, kucania. Aby mogły układać się prawidłowo i swobodnie rozwijać, potrzebują luzu. Jest ważne przez cały okres rozwoju dziecka. Szczególnie staje się to istotne podczas pierwszych samodzielnych kroków, stawianych przez malucha zarówno w domu, jak i na spacerze. Odpowiednia szerokość pierwszych butów pozwala stopom dziecka pracować zgodnie z fizjologią, całkowicie naturalnie i bez ograniczeń zbyt ciasnego obuwia.

 • Wysokie podbicie

Pierwsze buty do nauki chodzenia uwzględniają również specyficzną wysokość dziecięcych stóp. Koniecznie zwróć uwagę na wierzchnią część obuwia. Prawidłowe wyprofilowanie obuwia dla niemowląt i dzieci uczących się chodzić uwzględnia wysokość podbicia pulchnych stóp maluchów.

 

Jakie wybrać buty dla niemowląt?

Buciki niemowlęce, tak zwane niechodki, zdecydowanie różnią się od pierwszych butów do nauki chodzenia. Niechodki przypominają kształtem grubszą skarpetkę i chronią stopy niemowlęcia przed zimnem. Niechodki nie posiadają sztywnych i twardych elementów, są miękkie i ciepłe.
Maluszki podkurczają paluszki, prostują nóżki i podnoszą je. Buciki niechodki sprawdzą się w tej sytuacji doskonale.
Wybierając niechodki zwróć uwagę, aby były one wygodne do zakładania i nie zsuwały się ze stóp dziecka.

 

Pamiętacie bambosze dla dzieci, które kiedyś robiły babcie - na szydełku lub na drutach. Dziś jest duży wybór najróżniejszych kapci dziewczęcych i dla chłopca

 

Wybór kapci dla dziecka jest jednym z ważniejszych, który podejmuje rodzic, ponieważ to w kapciach Twoje dziecko spędza dużo czasu i musi w nich czuć się swobodnie. Warto dokonać wyboru odpowiednich kapci na podstawie kilku czynników:

 • wieku dziecka
 • podłoża, po którym maluch się porusza
 • ewentualnych szczególnych potrzeb stóp dziecka

 

Dobre kapcie powinny spełniać kilka podstawowych warunków:

 • Powinny chronić stopy dziecka przed zimnem od podłogi, ale jednocześnie posiadać na tyle cienką podeszwę, aby nie zakłócała ona bodźców pomiędzy podeszwą stóp, a podłożem.
 • Podeszwa powinna być elastyczna lub też (jeżeli wybieramy nieco sztywniejszą) powinna zginać się w realnym zgięciu stopy (czyli pod palcami).
 • Kapcie powinny być lekkie. W przeciwnym wypadku maluchowi będzie ciężko poruszać się w nich, a naturalny ruch stóp zostanie ograniczony.
 • Powinny zapewniać stopom odpowiednią wentylację. Nikt nie lubi za gorących butów, zwłaszcza w ciepłym pomieszczeniu - dziecko także. Wybierz kapcie z naturalnych materiałów, które zapewnią stopom dziecka swobodną cyrkulację powietrza.
 • Dobre kapcie są antypoślizgowe. Niby rzecz oczywista, a jednak warto zwrócić na to uwagę. Przy wyborze kapciuszków zwróć uwagę na rodzaj powierzchni po których porusza się dziecko.

Dla niemowląt i młodszych dzieci wybierz paputki, które wykonane są ze sprawdzonych, naturalnych materiałów - miękkiej skóry lub wytrzymałej bawełny. 

Dla dzielnego przedszkolaka najwygodniejsze będzie specjalne obuwie do przedszkola o antypoślizgowej podeszwie, oddychające i łatwe do zakładania. 

Kapcie dla rocznego dziecka są inne niż dla starszaka, dlatego w naszej ofercie znajdziesz kapciuszki odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Są one dopasowane do odmiennych potrzeb dziecięcych stóp, których kształt zmienia się wraz z wiekiem malucha.

 

Przy wyborze dobrych kapci dla dziecka unikaj:

 • zbyt sztywnych i twardych kapci. Jeżeli nie masz zdecydowanych, lekarskich zaleceń, co do obuwia Twojego dziecka, wybierz kapciuszki jak najbardziej elastyczne, które nie zaburzają naturalnego rozwoju stów dziecka.
 • za ciężkich kapci. Masywne kapcie o słusznej wadze hamują naturalny ruch stób smyka. Są niewygodne i powodują u malucha szybsze zmęczenie stóp
 • amortyzacji. Jeżeli nie ma wyraźnych wskazań ortopedy, że wkładka w butach Twojego dziecka powinna wyglądać tak, a nie inaczej, to wybierz kapciuszki o płaskich podeszwach, które będą zachowywały się jak najnaturalniej na stopach malucha.

W kidoswy.pl znajdziesz duży wybór kapci dla dziecka od niemowlaka do starszaka - uwzględniające różne potrzeby stóp dziecka. Oferujemy kapciuszki od mięciutkich skarpetko bucików do wygodnych kapci do żłobka i przedszkola.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl