Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie i zdrowie dziecka - bezpieczeństwo raczkującego niemowlaka.

 

Kiedy niemowlęta zaczynają raczkować

Raczkowanie jest wyjątkowo ważnym etapem w życiu dziecka, chociaż zdarza się, że niektóre maluchy go pomijają. Niemowlę zaczyna raczkować około 8- 9 miesiąca życia - czasem trochę wcześniej, czasem później. Niektóre smyki od razu wstają na nóżki i próbują chodzić. Jednak niezależnie od tego, czy maluch będzie raczkował, czy też nie, wstępem do czworakowania jest samodzielne siadanie. Bez tej umiejętności nie jest możliwe przejście przez dziecko do pozycji czworaków, ponieważ jego mięśnie nie są na to przygotowane i wystarczająco silne. Są dzieci, które chętnie raczkują i potrafią to robić rzeczywiście w ekspresowym tempie. Niektórym jednak sprawia to nieco trudności. Pisząc o trudnościach nie mamy tutaj na myśli etapów poprzedzających raczkowanie (np. etapu pełzania lub raczkowania do tyłu w pierwszym okresie nauki czworakowania). Czujność rodzica powinny obudzić nieprawidłowości w raczkowaniu np. powłóczenie jedną z nóżek, schemat prawa rączka - prawa nóżka/ lewa rączka - lewa nóżka. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Prawidłowe czworakowanie polega na przemieszczaniu się dziecka do przodu w skoordynowanym ruchu prawa ręka - lewa noga/lewa ręka - prawa noga, czyli skrzyżnie. 

 

Raczkowanie, a rozwój niemowlęcia.

Raczkowanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka - zarówno dla mózgu i systemu nerwowego dziecka, jak i na rozwój fizyczny. Poprzez raczkowanie tworzą się połączenia pomiędzy prawą, a lewą półkulą mózgową. Ma to znaczenie w późniejszym rozwoju dziecka i zdobywaniu pewnych umiejętności takich jak: czytanie, pisanie, czy liczenie. Dzięki raczkowaniu dziecko wzmacnia mięśnie kręgłupa, kończyn górnych i dolnych, a także uczy się kontroli swojego ciała i utrzymywania równowagi. Raczkowanie jest też doskonałym ćwiczeniem koordynacji z zakresu ręka-oko. Oznacza to, w kontekście czworakowania, że maluch uczy się na przykład prawidłowego oceniania odległości pomiędzy sobą, a przedmiotami w otoczeniu. Raczkowanie sprzyja też prawidłowemu ustawieniu stawów biodrowych.

 

Jak zachęcać dziecko do raczkowania?

Warto zachęcać malucha do raczkowania. Jest to dla niego nie tylko fantastyczne ćwiczenie ogólnorozwojowe, ale również sposób na samodzielne dotarcie do zabawki, rodzica lub do jakiegoś punktu w domu. Teoria mówi, że czworakowanie jest naturalnym elementem rozwoju dziecka. Praktyka pokazuje jednak, że nie każdy niemowlak chce albo lubi raczkować. Jednak dla ogólnie pojętego “jego dobra”, warto maluszka zachęcać do tej formy przemieszczania się.

Kładź niemowlę na brzuchu To jedno z najbardziej znanych zaleceń. Pozycja na brzuchu jest wskazana dla maluchów ze względu na jej prozdrowotne właściwości. Leżenie na brzuchu ułatwia dziecku sięganie po ulubione zabawki, jeżeli znajdują się one w zakresie rączek smyka. Aby zachęcić maluszka do raczkowania, kładź atrakcyjne zabawki troszkę dalej, niż malec sięga. To zmotywuje go do prób samodzielnego przesunięcia się po upragniony przedmiot. Leżenie na brzuszku pomaga w kształtowaniu stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie rąk i kręgosłupa. Bezpośrednio w nauce raczkowania przydają się dedykowana czworakującym maluchom odzież do raczkowania: ochronne nakolanniki do raczkowania, skarpetki antypoślizgowe lub specjalne rajstopki z abs (punktami) na podeszwie i wierzchu stopy. Sprawiają one, że dziecko nie ślizga się podczas odpychania się nóżkami od podłogi. Łatwiej jest im się przesunąć i utrzymać równowagę. To zachęca je do dalszych ćwiczeń i prób. Motywacją są też specjalne zabawki do raczkowania - wszelkiego rodzaju “uciekające” pieski, kotki itp. Maluch próbuje złapać przemieszczającą się zabawkę i ani się obejrzy, a ruszy za nią na czworakach. W ćwiczeniach przydają się też różnego rodzaju poduszki i wałki, których zadaniem jest wzmacnianie mięśni pleców i szyi dziecka.

 

Bezpieczeństwo raczkującego dziecka

Niestety, raczkujący niemowlak kompletnie zdany jest na przezorność rodzica, dlatego zabezpiecz wszystkie miejsca, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Jeżeli masz w domu schody, zamontuj bramkę. Kontakty zasłoń specjalnymi zaślepkami. Zabezpiecz szuflady, niskie szafki tak, aby maluch nie przyciął sobie palców. Schowaj kosmetyki i środki czystości, do których niemowlak absolutnie nie powinien mieć dostępu. Jeżeli w jakimś pomieszczeniu masz za dużo rzeczy, które dziecko może zrzucić na siebie, to smyka tam nie wpuszczaj. Wszelkie wazony, doniczki itp. zdecydowanie postaw wyżej lub wynieś z przestrzeni, w której porusza się dziecko.
Aby chronić główkę dziecka, niektórzy rodzice decydują się na zakup specjalnego kasku do raczkowania. Ma on zastosowanie wtedy, gdy Twój szkrab jest wyjątkowo ruchliwy i nieuważny, a Ty masz w domu dużo mebli.

Niestety, raczkujące niemowlę wymaga praktycznie cały czas kontroli rodzica. Przecież nigdy nie wiesz, kiedy dziecko wstanie przy jakimś meblu lub też spróbuje coś ściągnąć.

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl