Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Dowiedz się więcej o nauce chodzenia.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?
Pełzanie i raczkowanie - wstęp do samodzielnego chodzenia
Chodzenie przy meblach.
Nauka samodzielnego chodzenia - jak dziecku pomóc.

 

  • Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Samodzielne chodzenie to olbrzymi krok milowy w rozwoju Twojego dziecka i wielu rodziców niecierpliwie wyczekuje tego momentu. Jednak moment samodzielnego chodzenia jest uzależniony od tak wielu czynników, że wyznaczenie konkretnego momentu, w którym maluch powinien ruszyć na własnych nóżkach, jest bardzo trudne. Dlatego przyjmuje się, że czas na naukę pierwszych samodzielnych kroków , to okres pomiędzy 8/9 miesiącem życia, a 1,5 roku. Zdarza się, że dziecko pochłonięte rozwijaniem innych umiejętności, niechętnie porzuca raczkowanie. Jednak nie powinno się przyspieszać nauki chodzenia, ponieważ ciało dziecka może być na nią nieprzygotowane. 

 

  • Pełzanie i raczkowanie - wstęp do samodzielnego chodzenia.

Już od momentu pełzania, a następnie poprzez raczkowanie Twoje dziecko przygotowuje się do nauki chodzenia. Maluch uczy się koordynacji pracy rączek i nóżek, ćwiczy mięśnie. Na tym etapie rozwoju dziecka najkorzystniejsze jest jak najczęstsze układanie malucha na podłodze i zapewnienie mu możliwości swobodnego poruszania się na niej. Ważne jest, aby ubranka dziecka nie hamowały jego ruchów, a elementy garderoby (zatrzaski, guziki, suwaki) nie uciskały smyka. Aby zachęcić malucha do aktywnego raczkowania, wykorzystaj ulubione zabawki dziecka. Szkrab chętnie będzie przemieszczał się do nich i tym samym ćwiczył.
Na etapie raczkowania świetnie sprawdzają się ubranka do raczkowania. Tego typu odzież ma antypoślizgowe elementy naszyte w miejscach na ciele malucha, które mają kontakt z podłogą podczas czworakowania: górna część stopy, kolana. Abs w postaci małych silikonowych punkcików sprawia, że dziecko może bezpiecznie odepchnąć się od podłogi bez poślizgnięcia się. 

 

  • Chodzenie przy meblach

Chodzenie przy meblach jest zazwyczaj kolejnym etapem nauki chodzenia po raczkowaniu. Wszystko zaczyna się od pierwszego wstania na nogi. Zazwyczaj dzieje się to w łóżeczku, gdy zaciekawiony czymś malec nagle, przytrzymując się szczebelków łóżeczka, wstaje. Zaczyna tak też robić przy meblach. A od tego momentu już tylko krok do poruszania się przy podtrzymywaniu się mebli lub ścian. Etap ten nie jest zazwyczaj szczególnie długi, ale może być nieco kłopotliwy dla rodziców. Malec kompletnie nie rozumie, że może w ten sposób coś na siebie zrzucić, czy przewrócić. Dlatego zadaniem rodziców jest przede wszystkim zabezpieczenie tras po których przemieszcza się dziecko. Wszelkie niestabilne meble powinny zostać usunięte. Zrezygnuj tymczasowo z obrusów i serwet, usuń z zasięgu rączek dziecka chybotliwe krzesła i obniż dno łóżeczka, żeby smyk przypadkiem nie przechylił się przez jego barierkę. Zabezpiecz również ostre rogi i kanty mebli, osłoń wejście na schody (jeżeli takie masz w mieszkaniu). Uważaj również na szuflady, i drzwi, które mogą boleśnie przyciąć dziecku paluszki. Jeżeli jest chłodno, załóż dziecku miękkie kapcie do nauki chodzenia lub obuwie typu barefooot. Mogą być również skarpetki antypoślizgowe. Obuwie do nauki chodzenia ogrzewa stopy dziecka i zapobiega poślizgnięciu się malucha. Jeżeli jest u Was w mieszkaniu bardzo ciepło, możesz też pozwolić dziecku na chodzenie na boso.

 

  • Nauka samodzielnego chodzenia

I w końcu nadchodzi ten właściwy moment, w którym Twoje dziecko puści brzeg mebla i ruszy samodzielnie do przodu. Staraj się nie poganiać dziecka w tym procesie. Niestety, nauka chodzenia to także nauka bezpiecznego upadania i wygodnego podnoszenia się. Jeżeli będziesz stale stać nad dzieckiem i asekurować każdy jego ruch, nie przyspieszysz nauki chodzenia, a wręcz możesz ją opóźnić. Zrezygnuj z chodzików, ale jak najbardziej zainteresuj się zabawkami typu “pchacz”. Niektórzy rodzice decydują się również na zakup kasku do nauki chodzenia lub też poduszki ochronnej. Nie jest to niezbędne, ale przy bardzo nieuważnym dziecku może ochronić je przed nieprzyjemnymi urazami.

Pamiętaj, do nauki chodzenia potrzebne są: czas, ćwiczenia, bezpieczeństwo otoczenia, w którym porusza się dziecko. Jeżeli Twój maluch osiągnął wiek 18 miesięcy i nie podejmuje prób nauki chodzenia - koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Zasięgnij również porady lekarza, jeżeli coś Cię niepokoi w ruchach dziecka. Wiele rzeczy można skorygować. 

Udanych pierwszych kroków!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl