Pierwsze buty dla dziecka - jakie i kiedy?

Kiedy pierwsze buty dla dziecka? 

Spis treści - co znajdziesz w artykule:

 • Czy pierwsze buty dla dziecka są potrzebne?
 • Idea barefoot - co to jest?
 • Pierwsze buty dla dziecka - jakie wybrać?

 

Kupując pierwsze buty dla dziecka przefiltruj wszystkie dobre rady, które zapewne otrzymałaś (często dużo wcześniej, niż w ogóle pojawiła się potrzeba zakupu pierwszych bucików).
Często tak jest, że “ciocie dobra rada” nie weryfikują informacji, opierając się przede wszystkim na tym, co zalecano kiedyś. A Ty musisz sprawdzać, czytać i szukać. Dlatego my Ci pomożemy. W tym artykule znajdziesz praktycznie rady i wskazówki.

 

 • Czy pierwsze buty dla dziecka są potrzebne?

W tym miejscu niespecjalnie się pewnie zdziwisz, gdy odpowiemy: to zależy. Zależy przede wszystkim, na jakim etapie jest Twoje dziecko - czy raczkuje, czy próbuje wstawać i chodzić. Stopy dziecka są tą częścią ciała, która - zwłaszcza w początkowym okresie nauki chodzenia - poddawana  jest intensywnej gimnastyce. Maluch wykonuje różne ewolucje: wygina stopy, staje na palcach. Stopy dziecka obciążone są zarówno w części bocznej, jak i w palcach, czy też w środkowej części stopy. Dzięki temu stopy “uczą się”, co jest dla nich najlepsze. Dlatego warto, aby maluch jak najwięcej przebywał na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych do nauki chodzenia. W pewnej chwili przychodzi jednak taki moment, gdy musimy założyć dziecku pierwsze buciki, chociażby dlatego, że w sezonie jesienno-zimowym podłogi w mieszkaniu często są chłodne. Wielu rodziców obawia się również, że raczkujący lub wstający maluch, może uszkodzić sobie paluszki (np. zahaczając o coś). Dlatego temat pierwszych bucików warto przemyśleć nieco wcześniej. Wybierając buciki do nauki chodzenia wybierz takie, które idealnie dopasowują się do dziecięcych stóp nie zaburzając ich naturalnego tempa rozwoju.

Zadania pierwszych butów do nauki chodzenia:

 • ocieplanie stóp malucha
 • ochrona stóp przed urazami
 • wspomaganie naturalnego rozwoju stóp

Oczywiście, musisz wiedzieć, że to nie jest magiczny sposób na naukę chodzenia. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i żadne, nawet najbardziej super pierwsze buciki nie zastąpią naturalnego procesu nauki. Mogą jednak zapewnić komfort małym stópkom, dopasować się do nich i dzięki temu pośrednio przyspieszyć naukę pierwszych kroków.

 

 • Idea barefoot - co to jest?

Najogólniej opisując - barefoot to idea, w myśl której, chodzenie boso jest w pełni naturalne i zgodne z ewolucyjnym przystosowaniem ludzkich stóp. Idea Barefoot zatacza coraz szersze kręgi na całym świecie, a jej zwolenników przybywa. Zmiana w kierunku Barefoot nastąpiła również w obuwiu dziecięcym. Buciki, w których stopa jest jak boso, są polecane przez specjalistów i chętnie wybierane przez rodziców na pierwsze buciki do nauki chodzenia. Obuwie dziecięce Barefoot dopasowuje się do naturalnego kształtu dziecięcych stóp - do ich szerokości, wysokości podbicia. Nie ściska paluszków i nie przyczynia się do deformacji stópek. Obuwie w duchu typie Barefoot jest miękkie, elastyczne, z cienką (ale wytrzymałą podeszwą). Cechą charakterystyczną takiego obuwia jest brak zbędnych usztywnień. Zobacz: buty Walkking’s, Paputki.

 

 • Pierwsze buty dla dziecka - jakie wybrać?

Dla niechodzącego niemowlęcia wybierz buciki niemowlęce - niechodki, które często bardziej przypominają grubą skarpetkę niż but. Buciki niechodki chronią stopy dziecka przed chłodem. Niechodzące niemowlę potrzebuje bucików miękkich, bez krępujących ruchy, niewygodnych zapięć. Buciki niemowlęce powinny dopasowywać się do stóp malucha umożliwiając smykowi swobodne poruszanie nóżkami, a starszemu niemowlęciu komfortowe raczkowanie. 

Dla dziecka do nauki chodzenia polecamy obuwie zgodne z ideą Barefoot - miękkie i elastyczne. Świetnie sprawdzają się kapcie do nauki chodzenia z podeszwą soft-sole (obuwie z podeszwą soft-sole charakteryzuje się mięciutką, zamszową podeszwą). Pamiętaj, że dziecko uczące się chodzić jest w ciągłym ruchu. Maluch wstaje, siada, kuca. Stopy, wraz z bucikami, poruszają się. Dlatego tak ważne jest, aby buciki były na tyle elastyczne, aby umożliwić maluchowi swobodny ruch.

 

Najważniejsze cechy idealnych pierwszych bucików do nauki chodzenia:

 • miękka, cienka i elastyczna podeszwa
 • oddychające
 • lekkie
 • miękkie
 • elastyczny zapiętek
 • szerokie czubki
 • wyższe podbicie

 

Zobacz w ofercie kidsowy.pl pierwsze buty dla dziecka do nauki chodzenia 


Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu: 

kontakt@kidsowy.pl

tel. +48 600 373 272

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl