Jaki rozmiar skarpetek dla niemowlaka?

Niemowlęce stópki w malutkich skarpetkach - urocze, prawda? Większość mam z rozrzewnieniem spogląda na wdzięczne tyci, tyciusieńkie skarpeteczki dla noworodka. Jednak nie wszystkie skarpetki są równie dobre dla najmłodszych maluchów. Nie wystarczy tylko wybrać odpowiedni wzorek i kolor, aby skarpetki niemowlęce spełniały swoją funkcję. 

Pomimo wielu poradników, które przyszła mama czyta przed porodem oraz wielu, często celnych porad cioć, teściowych i przyjaciółek, często wybór skarpetek dla noworodka i niemowlęcia wywołuje różne wątpliwości i pytania. Skarpetki dla niemowląt są ważnym elementem ubioru w garderobie dziecka. Z reguły maluch przynajmniej kilka par, a najczęściej liczba skarpetek używanych przez jedno dziecko w ciągu roku, wynosi około 20 par. Nie można pomijać również faktu, że inne skarpetki wybiera się dla dziecka w porze letniej, inne w okresie zimowym. Zawartość w składzie materiałowym bawełny i innych domieszek decyduje o tym, jak przyjemne do noszenia są skarpetki, czy dobrze trzymają się na stopach dziecka i czy przepuszczają powietrze. W przeciwieństwie do skarpet dla dzieci starszych, skarpetki niemowlęce muszą być w znaczącym stopniu miększe, delikatniejsze i najlepiej bezuciskowe. Na optymalną wygodę noszenia skarpetek przez malucha, składa się kilka czynników.

 • materiał

Naturalny materiał użyty w produkcji skarpetek sprawia, że stopy dziecka się nie pocą. Aby jednak skarpetka utrzymywała kształt po praniu i noszeniu niezbędny jest niewielki dodatek elastanu i poliamidu. Na chłodniejsze dni wybieraj skarpetki frotte (z warstwą frotte wewnątrz całej skarpetki lub jedynie na podeszwie). Dla niemowląt dobrze sprawdzi się też plusz. Jeżeli kuszą Cię skarpetki z wełny - wybierz wełnę merynosa. Wiosną i latem wybieraj skarpetki z bawełny lub bambusa. Zaopatrz również garderobę malucha w skarpetki antypoślizgowe bez warstwy ocieplającej frotte.

 • szwy i ściągacze

Grube, nieforemne, wystające szwy mogą uwierać malucha, a w konsekwencji powodować duży dyskomfort podczas noszenia, a nawet obcierać delikatną skórę na stopach dziecka. Ściągacze decydują o stabilnym trzymaniu skarpetek na stopach. Powinny być na tyle miękkie, aby skarpetki nie spadały. Koniecznie zwróć na to uwagę.W przypadku skarpetek dla noworodków proponujemy skarpetki bezuciskowe lub z miękkim i szerszym ściągaczem. Dobrze sprawdzają się skarpetki dla noworodka Sterntaler, które wewnątrz ściągacza mają delikatną elastanową nitkę.

 • wielkość skarpetek

Unikaj za ciasnych skarpetek. Za małe skarpetki zsuwają się ze stopy, uciskają, wymuszają na dziecku podkurczanie paluszków, a ostatecznie pięta skarpetki i tak znajdzie się w połowie stopy.

 

ROZMIAR SKARPETEK

Producenci posługują się różnymi rozmiarami skarpetek - od oznaczeń dobierania skarpetek według wieku dziecka, poprzez określenie rozmiaru skarpetek według rozmiaru stópek dziecka np. 11/13, 14/16, aż do określenia rozmiaru według większego przedziału wiekowego np. 0-3 miesiące, 0-6 miesięcy.

Najprostszym określeniem rozmiaru skarpetek jest opisanie go według wieku dziecka (miesięcy lub lat).  

 • 0 - 3 miesiące
 • 0 - 6 miesięcy
 • 6 - 9 miesięcy

Takie określenie rozmiarówki skarpetek jest wygodne i proste. Można też spotkać rozmiarówkę operującą jeszcze szerszym przedziałem wiekowym: 0 - 6 miesięcy, 6 - 12 miesięcy. Określanie rozmiaru skarpet niemowlęcych według rozmiarówki - jak w obuwiu, jest jeszcze bardziej precyzyjne, gdy do cyferek dodamy długość podeszwy.

Jeżeli nie jesteś pewna, który rozmiar skarpetek wybrać, zmierz stopę maluszka od pięty aż po czubek najdłuższego palca (zwróć uwagę, aby dziecko nie podkurczało paluszków). Najogólniej, można przyjąć orientacyjnie następujące długości i rozmiary:

 • 14/16 - długość podeszwy 9,5 cm
 • 17/18 - długość podeszwy 10,5 cm
 • 19/20 - długość podeszwy 11,5  cm
 • 21/22 - długość podeszwy 12 cm
 • 23/24 - długość podeszwy 12,5 cm
 • 25/26 - długość podeszwy 13,5 cm
 • 27/28 - długość podeszwy 15,5 cm

Według rozmiarów i miesięcy podział wygląda następująco:

 • 11/13          0 - 2/3 miesiące
 • 14/16          2/3 - 6 miesięcy
 • 17/19             6 - 9 miesięcy
 • 20/22           9 - 12 miesięcy
 • 23/25         12 - 18 miesięcy 

Z innych sposobów oznakowania rozmiaru pojawia się również określenie “uniwersalne”. Zazwyczaj jest to informacja, że skarpetki pasują na stopy dziecka w wieku 0 - 12 miesięcy.

Dobrze dobrane skarpetki nie spadają ze stóp dziecka, a także nie uciskają stopy na wysokości ściągacza. Jeżeli coś takiego się dzieje, sprawdź rozmiar skarpetek Twojego niemowlęcia.

W naszym internetowym sklepie dla dzieci oferujemy duży wybór skarpetek dziecięcych i niemowlęcych. Skarpetki z pluszem, skarpetki bawełniane, śmieszne skarpetki czy skarpetki z grzechotką w kidsowy.pl znajdziesz ich wiele!

KUP SKARPETKI NIEMOWLĘCE

 


Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu: 

kontakt@kidsowy.pl

tel. +48 600 373 272

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl