Do czego służy gryzak dla niemowlaka?
Gryzak dla dziecka jest produktem, który maluch może bezpiecznie gryźć i ciamkać. Dziecko trze nim o dziąsła i łagodzi swędzenie. Gryzak jest też świetną zabawką - idealnie dopasowaną do niemowlęcych rączek. Maluch uczy się trzymać gryzak w dłoniach, obracać go i przekładać go z rączki do rączki. Ćwiczy tym samym sprawność rąk i umiejętność precyzyjnego chwytania. Dlatego tak ważne jest, żeby gryzaki dla maluchów miały wygodny kształt.
Ząbkujące maluchy próbują łagodzić ból dziąseł biorąc do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich rączek. Dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo smyka i podać mu specjalny gryzak dla niemowlaka. Zwróć uwagę na jakość produktu. Dobre gryzaki niemowlęce nie posiadają drobnych elementów, które mogłyby odczepić się w trakcie użytkowania gryzaka. Równie ważne jest, żeby produkt był łatwy do utrzymania w czystości. Zwróć uwagę na materiał, z którego gryzaczek jest wykonany. Najczęściej jest to silikon, naturalny kauczuk lub guma. Od niedawna modne stały się również gryzaki wykonane z drewna klonowego i malowane naturalnymi olejami lub farbami spożywczymi.
Pierwsze gryzaki dla dzieci
Pierwsze gryzaki powinny być miękkie, aby nie ranić delikatnych dziąseł. Doskonale sprawdzają się gryzaki silikonowe, wyprofilowane i z zaokrąglonymi rogami. Delikatny, miękki gryzak z silikonu jest wytrzymały i elastyczny. Jest też wystarczająco lekki, aby smyk mógł go trzymać samodzielnie. Gryzaki często posiadają niewielkie wypustki i kształt ułatwiający swobodne trzymanie zabawki. Starszym maluchom można podać gryzaki twardsze, o bardziej skomplikowanych kształtach, a nawet pełniące funkcję pierwszych szczoteczek do zębów.
Kiedy podać dziecku gryzak?
Pierwsze próby podania dziecku gryzaka można zacząć od około 3-4 miesiąca życia malucha. Jest to zazwyczaj moment, w którym niemowlę zaczyna uczyć się chwytać niewielkie i lekkie przedmioty. Ząbkowanie zaczyna się często nieco później, ale gryzak spokojnie może spełniać wcześniej funkcję zabawki. Malec ćwiczy wówczas sprawność rączek i koordynację ręka-oko.
Inne rodzaje gryzaków niemowlęcych
Gryzak-śliniak jest produktem, który nie tylko łagodzi ból wyrzynających się ząbków, ale także chroni ubranko dziecko przed zamoczeniem śliną. Śliniak wykonany jest z naturalnego, mięsistego materiału, który pochłania ślinę dziecka. Przyczepiony do śliniaka gryzak nie tylko jest zawsze pod ręką, ale również nie upada na podłogę. Gryzak wykonany jest z silikonu lub drewna klonowego. Dużą zaletą drewnianych gryzaków jest ich niewielka waga. Dzięki czemu jest wyjątkowo wygodny do trzymania w rączkach.
Gryzak wodny lub gryzak żelowy jest lekki i świetnie łagodzi ból ząbkowania. Silikonowy gryzak wypełniony jest chłodną wodą lub specjalnym żelem. Po dodatkowym schłodzeniu jest wyjątkowo skuteczny w łagodzeniu dolegliwości wyrzynających się ząbków. Pomaga również zmniejszyć opuchliznę dziąseł.
Gryzak do podawania pokarmu jest ciekawym gadżetem, który ma ułatwić rodzicowi podawanie dziecku pokarmu. Gryzak składa się z elementu do trzymania zabawki oraz specjalnej siateczki wewnątrz której umieszcza się owoc lub warzywo. Maluch mamla część gryzaka z siatką rozgniatając dziąsłami tak podany pokarm. Dzięki siateczce malec uniknie zadławienia się cząstką pokarmu. Gryzak z siateczką jest też sprytnym sposobem na bezpieczne próbowanie przez malucha nowości.