Rozmiar buta dla dziecka - jak wybrać?
 • Jak dobrać buty dla dziecka?
 • Jak określić prawidłowy rozmiar buta dla dziecka?
 • Jak zmierzyć stopę dziecka?

 

Zakup dziecięcego obuwia wydaje się skomplikowany tym bardziej, że w sklepie posiadamy różne modele bucików dla dzieci. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu zwróć uwagę, że stopy dziecka rosną w szybkim tempie. Dlatego należy systematycznie sprawdzać, czy obecne buciki nie są już za małe.
Jeżeli szukasz pierwszych butów dla dziecka, koniecznie zerknij na nasz blog. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Jakie pierwsze buty dla dziecka

 

BUTY DO NAUKI CHODZENIA

PAPUTKI

KAPCIE DLA DZIECI

BUCIKI NIECHODKI

Pomocne wskazówki: jak dobrać buty dla dziecka? 

W kidsowy.pl podzieliliśmy buciki dziecięce według etapu rozwoju, na którym znajduje się Twój szkrab. Jest to o tyle ważne, że stopy dziecka mają na każdym etapie nieco inne potrzeby. Dlatego też potrzebują butów, dzięki którym mogą rozwijać się równomiernie i prawidłowo. Zanim więc podejmiesz emocjonalną decyzję o zakupie butów dla dziecka zastanów się przez chwilkę, na jakim etapie rozwoju fizycznego jest Twój smyk.

 

 • buty dla  niemowlaka 

Twój maluszek jeszcze jest niemowlęciem.

Czy potrzebuje bucików? Tylko i wyłącznie takich, które ocieplą mu stopy, czyli NIECHODKÓW. Znajdziesz je w naszym sklepie w dużym wyborze i w wielu wzorach i kolorach.
Niechodki przypominają ocieplane skarpetki, dlatego zakładaj je maluszkowi tylko wtedy, gdy jest mu zimno w stópki. Jest to etap rozwoju, w którym Twoje dziecko powinno jak najwięcej przebywać z bosymi nóżkami, swobodnie machać stopami i ruszać paluszkami. Dopiero, gdy maluch zaczyna raczkować, wybierz inny rodzaj bucików. 

 

 • buty dla dziecka raczkującego 

Twoje dziecko zaczyna raczkować. Siada, turla się i jest bardzo aktywne. Jest to moment, w którym warto zaopatrzyć szafę smyka w buciki chroniące jego stopy. Jednocześnie należy zapewnić stopom malca maksymalną ilość ruchu i nie ograniczać ich sztywnymi bucikami.  

Weź pod uwagę, że dziecko porusza się wyłącznie po domu. Na spacerach przebywa w wózku. Dlatego miękkie Paputki są w zupełności wystarczające.
Warto również wspomnieć, że miękki kapcie są jednocześnie jednymi z ulubionych, również dla nieco starszych szkrabów. Wszystko to za sprawą wyjątkowo mięciutkiej skórki, z której są wykonane.

 

 • buty do nauki chodzenia 

Zadaniem obuwia dziecięcego do nauki chodzenia jest ułatwienie maluchom stawianie pierwszych kroków. Dlatego muszą one być tak skonstruowane, aby ich kształt w pełni odpowiadał potrzebom stóp małego dziecka. 

Najważniejsze cechy pierwszych butów dla dziecka:

 • elastyczna podeszwa
 • szerokie paluszki
 • lekki, oddychający materiał
 • brak usztywnień
 • płaska podeszwa

Ze swojej strony dodamy jeszcze wygodne zapinanie bucików, które może zaoszczędzić rodzicowi i maluchowi wielu nerwów.

 

 • buty i kapcie dla dziecka chodzącego 

Twój szkrab biega i skacze, jest bardzo aktywny. Prawdopodobnie zaczął też już swoją przygodę z przedszkolem. Dla małych przedszkolaków proponujemy obuwie dziecięce z elastyczną podeszwą, oddychające, z wyższym zapiętkiem i chroniące paluszki przed urazami. Kapcie dla przedszkolaków powinny być łatwe do zapięcia, dzięki czemu szkrab może uczyć się samodzielności.Rozmiar buta dla dziecka. Jak prawidłowo określić. 

Rozmiar buta dziecka określana jest przez długość wkładki wewnętrznej obuwia. Aby dobrać rozmiar bucika trzeba zmierzyć stopę dziecka i do otrzymanego pomiaru dodaj 0,5 - 1,2 cm. To, czy dodamy więcej zapasu, czy mniej jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju obuwia i stopy dziecka. Najogólniej możemy przyjąć, że: 

 • im słabiej chodzące dziecko, tym mniejszy zapas
 • im bardziej miękka podeszwa, tym zapas większy
 • im drobniejsza stopa dziecka, tym większy zapas   

 

Pamiętaj!

Im mniejszy zapas, tym częściej i dokładniej musisz mierzyć stopy dziecka. Specjaliści zalecają pomiar stopy średnio co 2 - 3 miesiące. Warto o tym pamiętać i kontrolować. W niektórych bucikach na podeszwach zaznaczona jest miarka, dzięki której łatwo możesz stwierdzić, czy wielkość bucika nadal jest odpowiednia (zobacz np. buty Walkking's).  

Zwróć uwagę, że powyższe zalecenia są ogólne. Oznacza to, że np. paputki, chociaż są obuwiem miękkim, nie powinny być dużo większe niż 0,5 - 0,7 mm. Wynika to z faktu, iż użytkowane są przez maluchy raczkujące / wstające / uczące się chodzić. Zbyt duży zapas w buciku powoduje zawijanie się przedniej części bucika, co w konsekwencji może prowadzić do zahaczania przez dziecko stopą  o podłogę. Dobierając rozmiar bucika weź pod uwagę, że stopa dziecka pracuje i delikatnie się przemieszcza, dlatego ta niewielka, dodatkowa przestrzeń jest niezbędna, aby maluch nie uderzał paluszkami o czubek bucika i mógł swobodnie poruszać palcami.  

 

Buciki dla dziecka używane - tak czy nie? 

Pewnie często spotkałaś się ze stwierdzeniem, że używane buty dla dziecka to żaden problem. W końcu ważne jest, żeby mniej więcej pasowały. Niestety, w przypadku butów stwierdzenie “mniej więcej” nie jest adekwatne. Jest wiele rzeczy, które mogą “mniej więcej” pasować, ale obuwie - zwłaszcza dziecięce - zdecydowanie się do tych rzeczy nie zalicza. Buty mają to do siebie, że dopasowują się do stóp właściciela, w tym przypadku małego dziecka, dlatego noszenie przez malucha butów dopasowanych pod inną stopę, może być jedną z przyczyn m.in. płaskostopia. Więcej przeczytasz w naszym artykule: Przyczyny płaskostopia u dziecka.Jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka. 

Oprócz regularnego mierzenia dziecięcych stóp, jest jeszcze kilka wskazówek, które pomogą Ci  prawidłowo zmierzyć długość stopy pociechy.  

 • Zawsze mierz stopy dziecka stojącego na płaskiej i twardej powierzchni. 
 • Zwróć uwagę, żeby maluch równomiernie obciążył obie stopy.
 • Zaznaczaj punkty graniczne stopy (pomiędzy dużym palce, a końcem pięty).
 • Mierz stopy regularnie.

 

Jak wygodnie i szybko zmierzyć stopę dziecka?  

Najpopularniejszym sposobem mierzenia długości stopy jest odrysowanie jej, a następnie zmierzenie odległości pomiędzy końcem dużego palca, a krawędzią pięty. My tej metody nie zalecamy, ponieważ (zazwyczaj tak się dzieje) stopa zyskuje w pomiarze kilka dodatkowych milimetrów.  

Aby pomiar stopy był jak najbardziej zgodny z rzeczywistymi jej  wymiarami: 

 • Ustaw dziecko na kartce na płaskiej powierzchni (na podłodze). Stopy dziecka powinny być równomiernie obciążone. Możesz dziecko postawić tak, aby jego pięty dotykały ściany.
 • Zaznacz punkty pomiędzy czubkiem dużego palca, a brzegiem pięty.
 • Zmierz odległość pomiędzy tymi punktami.

Wewnętrzna wkładka w bucie powinna mieć długość odpowiadającą odległości pomiędzy tymi dwoma punktami. 

Częstym trikiem mam jest patyczek takiej samej długości, co odległość pomiędzy końcem palca dziecka, a brzegiem pięty. Za pomocą tego patyczka zawsze możesz wygodnie zmierzyć długość wewnętrznej wkładki w buciku. Zamiast kartki możesz wykorzystać sznurek, tasiemkę, linijkę - ważne, żeby dawało możliwość precyzyjnego zaznaczenia krańcowych punktów stopy.

 

Ważne! 

 • Zawsze ustaw malucha na twardej powierzchni.
 • Dokonaj pomiaru obydwu stóp (stopy nie zawsze są identyczne).
 • Mierz stopy późnym popołudniem lub wieczorem - stopa nieco zmienia się w ciągu dnia.
 • Nie sugeruj się rozmiarówką konkretnego producenta. Rozmiary bucików poszczególnych producentów mogą się różnić, dlatego lepiej kierować się wymiarami podeszwy podanymi bezpośrednio w konkretnym opisie produktu. 

Jeżeli stopa Twojego dziecka jest pomiędzy rozmiarami, zawsze wybierz rozmiar większy. Podobnie, jeżeli stopy dziecka różnią się między sobą. Przecież jest dużo bardziej prawdopodobne, że stopa dorośnie do bucika, niż że zmaleje :) 

 

Stopy dziecka są delikatne. Za duże lub za małe buciki mogą być przyczyną dużego dyskomfortu, utrudniają dziecku komfortowe chodzenie i mogą być przyczyną kształtowania się nieprawidłowej postawy malucha.

 


 

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, dzwoń do nas lub napisz. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie buty dla Twojego dziecka.

telefon: +48 600 373 272

e-mail: kontakt@kidsowy.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl