Dlaczego nosić dziecko w chuście?

Przeprowadzono badania, dzięki którym udowodniono, że chustowanie przynosi wiele korzyści dla dziecka.

Niemowlę noszone w chuście dla maluchów są spokojniejsze i mniej płaczą.

Bujanie niemowlęcia jest znanym sposobem na uspokojenie płaczącego malucha. Delikatne, jednostajne kołysanie działa na malca kojąco i ułatwia też dziecku zasypianie. Poziom stresu u noszonych dzieci był znacznie niższy, co pozwalało na szybsze uspokojenie malca w stresujących dla niego sytuacjach. Chustonoszenie znacząco wpływa też na łagodzenie typowej, niemowlęcej dolegliwości - kolki niemowlęcej. Podczas badań stwierdzono również, że chustowanie redukuje u niemowlęcia objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Noszenie dziecka w pozycji pionowej minimalizowało objawy tego schorzenia.

Noszenie dziecka w chuście stymuluje jego wzrost.

Przeprowadzano również badania nad wpływem chustowania na przyrost masy ciała i zwiększenia gęstości kości u wcześniaków. Zauważono, że chustonoszenie wywołuje pozytywne efekty - porównywalne z masażem ciała wcześniaków. 

Noszenie dziecka naśladuje doznania malca w łonie matki.

W brzuchu mamy maluch miał warunki idealne do rozwoju. Było mu ciepło i słyszał kojące bicie serca mamy. Otaczająca go przestrzeń była niewielka, co dawało mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. W momencie narodzin zostało to przez niego utracone. Chusta do noszenia imituje znane maluchowi warunki z życia płodowego. Dzięki temu proces przystosowywania się dziecka do świata zewnętrznego przebiega łagodniej.

Dzięki chustowaniu dziecko uczestniczy w życiu rodziny.

Maluchy noszone w chuście są częściej obecne w trakcie rodzinnych spotkań i uroczystości. Częściej też towarzyszą rodzicom w codziennych obowiązkach i aktywnościach. Z zamotanym w chustę niemowlęciem jest dużo łatwiej podróżować, ponieważ chusta do noszenia dziecka “uwalnia” ręce rodzica. Dzięki temu ten sposób podróżowania i opieki nad maleństwem jest często wybierany przez rodziców większej liczby pociech. Noszony niemowlak obserwuje otoczenie z bezpiecznej dla niego pozycji. Jednocześnie uczy się przebywania w najbliższym gronie.

Chustonoszenie jest niezastąpione, gdy jesteście rodziną wielodzietną.

Prowadzenie wózka niemowlęcego i jednocześnie trzymanie za rękę starszaka jest bardzo trudne. Chusta do noszenia niemowlęcia rozwiązuje ten problem w najprostszy z możliwych sposobów. Maluch pozostaje zamotany na brzuchu lub plecach rodzica. Tym samym ma on wolne ręce, aby zająć się starszą pociechą. Chusta do noszenia dzieci jest też przydatna, gdy pokonujecie bariery architektoniczne: schody, wąskie przejścia itp.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl