Dlaczego chodzenie boso jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka?
  • WyjaCo oznacza termin “obuwie soft sole”?
  • Dlaczego chodzenie na boso jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju stóp?
  • Paputki - pierwsze buty do nauki chodzenia typu soft sole.

 

SOFT SOLE to termin, który od jakiegoś czas pojawia się w sieci. Oznacza on, najogólniej ujmując, określony typ miękkich butów dla dzieci, które zapewniają dziecku swobodę chodzenia praktycznie tak jak boso. Buciki soft sole charakteryzują się kilkoma najważniejszymi cechami: 

  • miękką, zamszową podeszwą
  • większą szerokością bucika w obszarze paluszków
  • elastycznym, dopasowującym się do stopy zapiętkiem
  • dużą przewiewnością bucika

 

Taki bucik lub kapciuszek w pełni odpowiada koncepcji zdrowego chodzenia, jako idealnej dla prawidłowego rozwoju stóp dziecka już od etapu niemowlęcia.

 

 

Dlaczego chodzenie na boso jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju stóp małego dziecka?

Stopy malucha są w nieustannym ruchu praktycznie przez cały czas, dlatego potrzebują obuwia, które będzie wspomagało proces ich fizjologicznego rozwoju. Wiadomo, że chodzenie boso jest najlepszą metodą na prawidłowe kształtowanie się stopy. Maluch powinien przebywać z bosymi nóżkami jak najczęściej, aby paluszki dziecka mogły swobodnie się poruszać, a mięśnie i stawy całej stopy aktywnie pracować. Stopy dziecka muszą przejść długą drogę do pierwszych samodzielnych kroków. Poczynając od kopania, wierzgania, odpychania się od podłogi, naukę przekręcania się z boku na bok, aż ostatecznie do siadania, raczkowania, wstawania i pierwszych kroków stawianych przy meblach - każdy z tych elementów jest bardzo ważny i finalnie prowadzi dziecko do samodzielnego poruszania się. Warto też wspomnieć, że stopa małego dziecka składa się w pierwszych latach życia smyka w większości z chrząstek, które dopiero z czasem kostnieją.

 

Chodzenie boso przygotowuje organizm malucha do zmian temperatury.

Zmiany temperatury powierzchni są “treningiem” dla naczyń krwionośnych w malutkich stopach. Dzięki niemu, małe stopy dziecka dużo lepiej radzą sobie z jesienno-zimową pogodą. Maluch zyskuje odporność i hartuje organizm już od najwcześniejszego niemowlęctwa.

 

Sprawne stopy = bezpieczeństwo ruchu i prawidłowa postawa

Praca dziecięcych stóp podczas aktywnej nauki wstawania i chodzenia jest wręcz niewyobrażalnie ciężka. Stópki napinają się, zmieniają swoją pozycję, naciskają na krawędzie - wszytko to po to, aby w pewnym momencie osiągnąć stabilną postawę pionową.  Chodzenie boso jest idealne - pozwala dziecku na poznawanie różnych powierzchni: ich struktury, temperatury, miękkości, chropowatości czy delikatności. Inaczej zachowuje się pod stopami piasek, inaczej trawa, a jeszcze inaczej podłoga w mieszkaniu. Dzięki chodzeniu boso, stopa stabilnie przywiera do podłoża. Dziecko ćwiczy równowagę, balansuje ciałem i znajduje stabilną postawę spionizowaną.

Sztywne zapiętki, twarde suwaki, niewygodne zapięcia - wszystko to ogranicza naturalne ruchy stóp. Usztywniane buciki wymuszają zmianę naturalnego sposobu poruszania się. Zmienia się sposób chodzenia, obciążając wszystkie stawy i krzywiąc całą postawę. 

 

 

 

Niestety, nawet przy bardzo sprzyjających warunkach, rodzice nie są w stanie zapewnić dziecku możliwości chodzenia wyłącznie na boso. Dlatego tak ważne jest, żeby buciki wspierały prawidłowy, fizjologiczny rozwój stóp. 

 

Paputki to kapciuszki soft sole, w którym dziecko zachowuje całkowitą swobodę ruchu.

Softsole są idealne do chodzenia po domu lub w żłobku. Paputki spełniają wszystkie warunki, aby wspierać małego człowieka w nauce raczkowania i samodzielnego chodzenia. 

Warto również wspomnieć o niebagatelnej roli materiałów, z których powinny być wykonane pierwsze buciki dla dziecka.

Jak już wspomnieliśmy, stopy malucha są bardzo aktywne. Pocą się. Dlatego tak ważne jest, aby Paputki były nie tylko mięciutkie i elastyczne, ale również jak najbardziej przewiewne. Zamszowa podeszwa doskonale spełnia swoje zadania - jest antypoślizgowa i zapewnia stopom termoregulację. Oznacza to, że nawet po całym dniu intensywnej zabawy, stopa dziecka pozostaje sucha.

Taki rodzaj kapci dziecięcych umożliwia maluchowi swobodną zabawę bez krępujących stopy sztywnych cholewek, ograniczających  zapiętków, niewygodnych suwaków. Dziecko może spokojnie kucać, wstawać i siadać podczas zabawy, a kapcie dopasują się do jego stóp. 

Stopy dziecka “uczą się” powierzchni podłoża. Wzmacniają się mięśnie i ścięgna. Maluch balansuje na bocznych krawędziach stopy, przetacza stopę od palców do pięty. Dzięki Paputkom  jest to możliwe w pełni. Maluchy mają lepiej rozwinięty zmysł równowagi, a ich ruchy są lepiej skoordynowane.

 

 


Jeżeli masz jakieś pytania, zapraszamy Cię do kontaktu: 

kontakt@kidsowy.pl

tel. +48 600 373 272

 

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl